Saç Ekimi 6 Ay Sonrası

0
49
Saç Ekimi 6 Ay Sonrası
Bu yazıyı oylayın!

Saç ekimi operasyonundan sonra bazı tarihler oldukça önemlidir. Bunlardan birisi de ekim sonrasındaki süreçte 6. aydır. Oldukça kilit noktalardan birisi olan 6. ayda hastalar tamamlamaları gereken 1 yıllık sürecin tam yarısına gelmiştir. Hastanın ilk günlerde ve ilk aylarda yaşadığı birçok sıkıntı artık ortadan kalkmıştır. Bu süreçte hastalarda endişe görülebilir. Ekilen saçların henüz tam olarak çıkmaması ve acaba ekilen saç bu kadar mı? gibi sorular hastaların sıklıkla merak ettiği konulardır. Hastanın bu sürece kadar bazı saçları çıkmış olabilir. Bu süreçte hastalar kalan saçların çıkıp çıkmayacağına dair tedirginlikler yaşayabilirler. Bu aylarda saçların bir bölümü çıkmışken diğer bölümünde seyreklikler görülebilir. Bu normal karşılanmalıdır. Saç ekimi yapılan bölgede orantısız bir görünüm meydana gelebilir.

Saçların uzama süreleri kadın ve erkeklere göre değişiklik göstermektedir. Kadınlarda saçlar daha yavaş uzama eğilimindedir. Erkeklerde ise saçlar kadınlara oranla daha hızlı uzamaktadır. Saç ekimi operasyonlarından sonra yapılan tespitlerde bu durum onaylanmıştır. Saç ekimi operasyonundan bir ay sonra şok dökülme sırasında ekilen saç tellerinin büyük bir bölümü dökülecektir. Dökülen bu saçlar 2 ile 3 ay arasında bir sürede yeniden çıkış eğilimine gireceklerdir. Ekilen saçlarda meydana gelen beslenme sorunu sebebiyle şok dökülmenin yaşanması tamamıyla normal bir süreçtir. Burada dökülen saç kökü değil, saç telleridir. Tüm bu durumlar kişiden kişiye değişmekle birlikte donör bölgeden alınmış olan saçların hangi fazda alındığı da etkili olmaktadır. Saçlar Telojen, Anajen ve Katejen olmak üzere üç fazda gelişeceklerdir. Saçların uzaması süreci yakalandığı faz, ekilen bölgeye göre değişir. Ön bölgelerde saçlar daha hızlı bir şekilde uzarken, tepe bölgelerde ekilmiş saçların uzaması bir buçuk yıl gibi bir zaman alabilir.

6’ıncı aya gelen bir hastanın saçları artık büyüme evresine girmiştir ve saçların büyük bölümü çıkmıştır. Çeşitli sebepler tamamı çıkmayan saçların kalanları ise tüy şeklinde uzamaya başlarlar. Henüz çıkmamış olan saç kökleri cildin altında sonra uzamak üzere beslenmesini sürdürür. Altıncı aya gelindiğinde yeni çıkmış olan saçlar yaklaşık olarak 3 santimlik bir uzunluğa ulaşmıştır. Giderek kalınlaşan saç telleri sağlık bir görünüm kazanmaya da başlamıştır.

Saç ekimine dair kesin sonuçlar saç ekim uzmanlarına göre bir buçuk sene geçtikten sonra değerlendirmeye alınmalıdır. İlk altı aylık dönemde saçların %60’lık bölümü çıkmış olacaktır. Bir yılın sonunda ise saçların neredeyse tamamı çıkmaktadır. Saçların hangi fazda alındıkları ve ekilen bölgelerin uzama farkları sebebiyle bir buçuk yılın tamamlanması beklenmelidir.


Facebook Comments
PAYLAŞ
Önceki İçerikSaç Ekimi 10.Gün
Sonraki İçerikBerna Laçin Saç Modeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here